Огляд небезпечного перехрестя на Виноградарі

Обкладинка, на фото: світлофор зі знаком переходу для незрячого пішохода, назва матеріалу

Матеріал підготували: Опаленик Яна, Брем Софія, Іванова Олена

Редакція: Нагірняк Анастасія

На Виноградарі знаходиться єдина школа для дітей з порушенням зору в Київській області. Це стратегічно важливе місце, в якому починається перший етап соціалізації дітей, та де вони набувають перші навички орієнтування у міському просторі.

Найближче перехрестя, по якому учні навчаються переходити дорогу, це перетин вулиць Вишгородської та Івашкевича. Тут проходять трьох- та шестисмугові дороги з інтенсивним та щільним транспортним рухом, для подолання яких є 12 наземних переходів. У цьому місці знаходиться великий транспортний вузол, що пов’язує кілька житлових масивів — Виноградар, Куренівку, Пріорку, Мостицький, Мінський, Поділ та інші. Звідси можна дістатись до станції метро будь-якої гілки, автобусної станції, міського діагностичного центру чи до історичного центру міста.

Тобто, важливість облаштування цього перехрестя, яким щоденно користуються тисячі пішоходів та автомобілістів, є беззаперечною. Складність у вирішенні ситуації цієї розв’язки полягає у тому, що вона знаходиться на межі двох районів — Оболонського та Подільского. Тому виконавці ремонтних робіт — різні комунальні підприємства, які демонструють різну якість та стиль виконання робіт.

Далі розглянемо основні проблемні аспекти цього перехрестя:

1. Зависокі бордюри

Підбірка фото №1. На фото показано виміряні висоти бордюрів, які коливаються з 7 до 15 см.

Згідно Державних будівельних норм В.2.2–40:2018 “Інклюзивність будинків і споруд” , вертикальний перепад висоти не має перевищувати 2,5 см. Тоді як на цьому перехресті висота бордюрів сягає від 5 до 10 см.

Такі високі бордюри складні для подолання і є бар’єром для малих дітей, людей з дитячими візками, валізами, колісним транспортом (самокатами, велосипедами), для людей, які мають складнощі з пересуванням внаслідок постійних чи тимчасових порушень опорно-рухового апарату та інших представників маломобільних груп.

Рішення: виконати нормативні пониження бордюрів.

2. Відсутність водовідведення

Підбірка фото №2. На фото показані вибоїни в асфальті через відсутність зливових стоків для збору залишків води та накопичення мусору.

Відсутність водовідведення вздовж бордюрних каменів утворює накопичення води, тобто, калюжі на транзитному шляху. Пішоходи, оминаючи їх, змінюють траєкторію руху, що може спричинити їх наштовхування один на одного. Залишки води з часом руйнують асфальтове покриття, створюючи вибоїни, які також травмонебезпечні для пішоходів та можуть спричиняти аварійні ситуації для транспорту.

Рішення: облаштування працюючої водостічної системи.

3. Делініатори на шляху пішоходів

Підбірка фото №3. На фото показані наземні переходи з делініаторами на транзитному шляху.

Делініатори — це стовпчики висотою у 72 см та 80 см розташовані вздовж дороги, які призначені для перешкоджання заїзду автомобілів на тротуар. Водночас, слід уникати їх розташування на транзитному шляху пішоходів, які перетинають проїжджу частину, як це зроблено на цьому перехресті (п. фото №3). Наразі вони є потенційним джерелом травмування, оскільки контрастно не помарковані та візуально зливаються з тротуаром. Це може становити небезпеку не тільки для людей з порушенням зору, але й для всіх пішоходів вночі або в сутінках. Окрім того, такі перешкоди важко оминути в натовпі.

Рішення: прибрати делініатори з шляхів руху пішоходів.

4. Звукове сповіщення, що дезорієнтує пішоходів

Підбірка фото №4. На фото зображені світлофори, на одному встановлений знак переходу для незрячих.

Нещодавно Центр організації дорожнього руху встановив звукові маячки на перехресті, проте, без урахування специфіки роботи таких звукових елементів.

Фото №5. На одному стовпі розташовані два світлофори на перпендикулярні переходи.

На фото вище на одному стовпі розташовані два світлофори для регуляції перпендикулярних напрямів руху пішоходів. Звукове оповіщення розташоване над світлофорами, синхронізовано з їх роботою. Проблема полягає в тому, що таке близьке розташування двох звукових маячків спричиняє злиття звуку кожного з них в один. Отже, спочатку перший із звукових маячків сигналізує про зелене світло одного світлофора, що дозволяє рух, а одразу після цього — починає працювати другий, який розташований поруч. Постійна робота двох звукових сигналів не виконує належно функцію вказівника та утруднює орієнтацію користувачів у просторі. Це може спричинити небезпечну ситуацію, особливо для дітей з порушеннями зору, які орієнтуються на звук, прямуючи до школи.

Рішення: встановити звукові динаміки на відстані один від одного.

5. Нерівне асфальтове покриття тротуару

Фото №6. Вибоїна в асфальті.

Асфальтове покриття тротуару має вибоїни що є травмонебезпечним для пішоходів.

Рішення: ремонт тротуару.

6. Використання фемового покриття перешкоджає тактильній навігації

Фото №7. Фемове покриття.

На переходах зі сторони вул. Івашкевича використано фемове покриття. Таке покриття не пристосоване для розміщення на ньому тактильної навігації і є конкуруючим до неї. Діти з порушенням зору, які користуються білою тростиною для орієнтації, можуть легко сплутати фаски (скошені частини гострого ребра) такого покриття з попереджувальною тактильною плиткою, що може спричинити їх дезорієнтацію.

Рішення: заміна на безшовне покриття.

7. Відсутня розмітка переходу

Фото №8. Довгий перехід у 12 м завдовжки без розмітки переходу.

На одній із доріг повністю відсутня розмітка наземного переходу, що ускладнює його ідентифікацію для всіх учасників дорожнього руху та потенційно може створювати аварійні ситуації.

Рішення: нанести маркування переходу на дорожню смугу на вул. Вишгородська з абразивним покриттям для тактильного відчуття.

8. Бар’єри на шляхах руху пішоходів

Підбірка фото №9. Люди з продукцією для продажу сидять на торцових частинах переходів.

На транзитних зонах ведеться стихійна торгівля. Люди у потоці можуть неочікувано зупинятися для придбання товару і цим створюють бар’єр для тих, хто йде за ними. Дітям з порушенням зору важко оминути ці зони, не перечепившись, що травмонебезпечно як для них, так і для продавців та інших пішоходів.

Рішення: відведення та облаштування спеціально пристосованих місць для торгівлі, якщо на це є попит.

Саме ви можете вплинути на покращення стану перехрестя проголосувавши за проєкт № 1781 на конкурсі проєктів, поданих на фінансування за рахунок Громадського бюджету. Просимо долучитись до змін, які вже давно необхідні.

Дякуємо!

--

--