Огляд стрампу на доступність у м. Тернопіль

Обкладинка, на фото: пандус вписаний в сходи з дерев’яною надбудовою, назва матеріалу

Досліджували: Борисенко Євген, Джулай Юлія, Брем Софія, Ковтун Тетяна, Калінчук Олександр

Редакція: Нагірняк Анастасія, Вікторія Корнієнко

1. Претендує на універсальність

Фото: пандус вписаний в сходи з дерев’яною надбудовою

Сходинки, що витончено вписуються в пандус, називають стрампом. Таке рішення має візуально привабливий вигляд, і, здається, дає економію простору й альтернативу для користувача. Часто йому приписують універсальність, тобто вважають зручним для всіх.

Проте експерт з універсального дизайну Ніколас Стінхаут провів аудит доступності одного зі стармпів у Ванкувері і виклав у своєму блозі його результати. У цьому матеріалі описано проблеми, з якими можуть зіткнутися представники різних маломобільних груп та звичайні користувачі.

А оскільки ціль команди «Pro.UD Універсальний дизайн» — саме дослідження та поширення принципів універсального дизайну, ми не могли проігнорувати можливість вивчити будь-які наявні варіанти «альтернатив». Тому після появи стрампу у м. Тернополі ми вирушили на перевірку цього архітектурного рішення, щоб власноруч провести дослідження, спираючись на матеріал Стінхаута, державні будівельні норми з інклюзивності та власні спостереження.

Усі фото та дані було зібрано 1 грудня. Саме в цей передноворічний час на стрампі, просто посеред транзитної площі, почали зводити дерев’яні конструкції (як сказали місцеві: «Буде щось новорічне»).

2. Плюси цього об’єкту

На перший погляд, усе дуже продумано, а головне — виконано якісно.

Плитка не слизька, без фасок.

Фото: розворотний майданчик перед та після підйому/спуску

Достатньо простору для колісного крісла, наявні широкі розворотні майданчики.

3. Мінуси цього об’єкту

Фото: замір кута нахилу, зафіксовано 6°

3.1 Кут нахилу пандуса 6°(10,5%) не відповідає нормам ДБН В.2.2–40:2018 (пункт 5.3.1).

3.2 На момент дослідження дерев’яні будівельні конструкції зі цвяхами, що стирчали назовні, були залишені без нагляду і без попереджувальної стрічки та огорожі. Це небезпечно для будь-якого користувача.

Фото: дерев’яні балки з цвяхами на транзитному шляху

3.3 Уздовж східців з обох боків стрампу відсутні поручні, якими користуються люди похилого віку та люди з порушенням зору.

Фото: бічна сторона стрампу без поручнів

3.4 На жаль, сама ідея вписування пандуса у сходи не передбачає поручнів уздовж нього. Тобто немає розмежування двох потоків людей: тих, що йдуть східцями, та тих, які рухаються пандусом. Є місця, де вони можуть зіштовхнутися, тому потрібно, наче на перехресті, постійно озиратися.

3.5 Якщо поглянути на страмп очима користувача на кріслі колісному, стає очевидно, що через відсутність обмежувального бортика вздовж краю пандуса легко можна виїхати на одну зі сходинок. І хоча пандус доволі широкий, у випадку двостороннього руху (на спуск та на підняття) крісла колісні можуть зіткнутися, а людина — з’їхати на сходинку та впасти.

Фото: вигляд стрампу з боку

3.6 Немає контрастних маркувань східців і різниці в покритті між сходами та пандусом. Через це, дивлячись із верхнього майданчика, дуже складно зрозуміти цю конструкцію і візуально відділити сходи від пандуса. Людина з порушенням зору не завжди зможе зрозуміти, де початок, а де кінець сходинки, особливо якщо йтиме центральною її частиною.

Фото: вигляд на сходи зверху, ребра зливаються

3.7 Для людини, яка користується білою тростиною (має порушення зору), найбільш прогнозований шлях — це бічні сторони стрампу зі східцями. Але через відсутність поручнів такий шлях стає для неї непередбачуваним, а отже, вона потребуватиме сторонньої допомоги.

Виноска з допису Ніколаса Стінхаута:

«Якщо ви підете східцями, то щоразу, коли ступатимете на пандус, помічатимете, що плаского майданчика немає ніде, окрім як у кінці. Це означає, що коли ви спускатимете ногу з останньої сходинки прольоту, то ступатимете різко вниз і ставитимете ступню на похилу поверхню [очікуючи, що вона рівна — ред.]. Вивихнута щиколотка, якщо не гірше, — це те, що очікує вас у цій ситуації».

4. Висновок

Схема руху людей пандусом та сходами стрампу. Розроблено Євгеном Борисенко та Тетьяною Ковтун

Люди, які не можуть скористатись стрампом із різних причин, змушені йти не через сквер, а вздовж вул. Чорновола як до головного поштамту, так і до майдану.

Але якщо виконати низку рекомендацій щодо адаптації цієї конструкції для подальшого безпечного та комфортного користування, страмп можна розглядати як допустиме рішення в обмежених умовах.

Схема небезпечних ділянок стрампу. Розроблено Євгеном Борисенко та Тетьяною Ковтун

Ці невеликі зміни зроблять простір доступним та безпечним для всіх.

5. Рекомендації

Рекомендації щодо переоблаштування конструкції стрампу. Розроблено Євгеном Борисенко та Тетьяною Ковтун

5.1 Додати контрастне маркування на першу та останню сходинки кожного маршу, відповідно до кольору сходинок.

5.2 Додати попереджувальні тактильні смуги перед та після стрампу.

5.3 Додати напрямні тактильні смуги.

5.4 Додати бічні поручні на висоті 900 мм.

5.5 Зробити двобічні поручні в зоні похилої поверхні (обведена червона зона) з бортиком для безпеки передніх коліс колісного крісла.

5.6 Прибрати сходи вздовж пандуса, замінивши на газон або зелену зону (пункти 5.1–5.6 — дивись схему рекомендацій щодо переоблаштування конструкцій стрампу).

5.7 Розмежувати шляхи людей, які рухаються пандусом, та людей, що йдуть сходами, щоб уникнути їх зіткнення (див. схему руху людей пандусом та сходами стрампу).

Таким чином вивільниться простір, який можна озеленити чи задекорувати (безумовно, він має бути огороджений перилами).

Ці невеликі зміни зроблять простір доступним та безпечним для всіх.

Фото: страмп більш безпечного виконання. Фото: Alan Karchmer, Lower Sproul Redevelopment / Moore Ruble Yudell Architects and Planners

--

--